Texas Tech University

Students Participate in Summer 2018 Commencement

Amanda Castro-Crist

August 8, 2018

Commencement

Schedule, top graduates and banner bearers are announced.

Texas Tech University will host summer commencement ceremonies Saturday (Aug. 11) at the United Supermarkets Arena, located at 1701 Indiana Ave. A total of 1,526 undergraduate and graduate students will walk the stage.

“Commencement is an opportunity to acknowledge our students' achievements and thank them for their past and future representation of Texas Tech University,” said Texas Tech President Lawrence Schovanec. “We look forward to their continued contributions to our society as they move forward in their many endeavors.” 

Ceremonies can be viewed online via livestream

The 9 a.m. ceremony features the College of Arts & Sciences, College of Education, College of Media & Communication, College of Agricultural Sciences & Natural Resources, College of Architecture and the Graduate School and Honors College (for the schools listed here).

The ceremony at 1:30 p.m. features the Jerry S. Rawls College of Business, College of Human Sciences, Edward E. Whitacre Jr. College of Engineering, University Programs, Wind Energy, J.T. & Margaret Talkington College of Visual & Performing Arts, and the Graduate School and Honors College (for the schools listed here).

U.S. Rep. Lamar Smith, who represents the 21st Congressional District of Texas, will serve as the speaker for the summer 2018 commencement ceremonies.

About Lamar Smith

Lamar Smith
Lamar Smith

Smith, a fifth-generation Texan and native of San Antonio, graduated from Yale University and Southern Methodist University School of Law.

He represents the 21st Congressional District of Texas and serves as chairman of the U.S. House of Representatives' Science, Space and Technology Committee, which has jurisdiction over NASA; the U.S. Department of Energy, including its 17 national laboratories; the Environmental Protection Agency; the National Science Foundation; the Federal Aviation Administration; and the National Institute of Standards and Technology.

Smith also serves on both the Judiciary Committee and the Homeland Security Committee. He is a former chairman of the Judiciary Committee and the Ethics Committee, making him the only current member of Congress to have chaired three committees.

Banner Bearers

Outstanding students, chosen based on their all-around achievement, will carry banners representing their colleges. The banner bearers are:

  • College of Agricultural Sciences & Natural Resources: Weston Lee Allen, agricultural and applied economics
  • College of Architecture: Lauren Alyn Hunter, architecture
  • College of Arts & Sciences: Morgan Michelle Kidd, kinesiology
  • Jerry S. Rawls College of Business: Vivian Luu, accounting
  • College of Education: Elizabeth De La Cruz, multidisciplinary studies
  • Edward E. Whitacre Jr. College of Engineering: Hrishikesh Das, electrical engineering
  • Graduate School:
    • 9 a.m.: Mary Elise Stevenson Norman, mechanical engineering
    • 1:30 p.m.: Marc Lynn Sutton, doctor of musical arts
  • Honors College:
    • 9 a.m.: Grace Meehan, biology
    • 1:30 p.m.: Elizabeth McKenna, master of science in accounting
  • College of Human Sciences: Sierra Snyder, retail management
  • College of Media & Communication: Mattea Leigh Luckstead, communication studies
  • University Programs: Stevie Michelle Sanchez, university studies
  • J.T. & Margaret Talkington College of Visual & Performing Arts: Callie Murray, art

Honor Students

The highest-ranking spring graduates for each college/program are:

  • College of Agricultural Sciences & Natural Resources: Weston Lee Allen, agricultural and applied economics
  • College of Architecture: Lauren Alyn Hunter, architecture
  • College of Arts & Sciences: Ian Michael Ash, biochemistry; Jarrod Roy Bridges, geosciences; Morgan Michelle Kidd, kinesiology; Wendy Marie Wurmstein, languages and cultures
  • Jerry S. Rawls College of Business: Hayley Lynn Brownlow, accounting; Alexander Edmond Cooke, accounting; Rachel Lynn Gray, accounting; Elizabeth Kay McKenna, accounting; Whitney Elizabeth Williams, accounting; Katelyn Danielle Wilson, management
  • College of Education: Elizabeth De La Cruz, multidisciplinary studies; Claudia Gonzalez Alcorta, multidisciplinary studies
  • Edward E. Whitacre Jr. College of Engineering: Hrishikesh Das, electrical engineering
  • Honors College: Chloe Rose Shrode, honors arts and letters
  • College of Human Sciences: Kendra Chastain Bailey, nutrition; Celeste Cherie Conroy, human development and family studies; Danielle Marie Hunt, community, family and addiction sciences
  • College of Media & Communication: Mattea Leigh Luckstead, communication studies
  • University Programs: Stevie Michelle Sanchez, university studies
  • J.T. & Margaret Talkington College of Visual & Performing Arts: Joseph Mark Vasinda, music 
  • Wind Energy: Ian James Metcalf, wind energy

There are no reception ceremonies during the summer. Diplomas will be mailed to the graduates.

Additional Information

For more information about commencement, including maps and parking, visit the commencement web page.