Top Graduates, Banner Bearers Named for Spring 2015 Commencement

More than 3,800 students will take part in commencement ceremonies Friday and Saturday.

More than 3,800 students will celebrate commencement this weekend as Texas Tech University hosts four ceremonies Friday and Saturday (May 15-16) at United Supermarkets Arena.

The School of Law hosts its hooding ceremony Saturday at the United Supermarkets Arena.

Arcilia Acosta, founder, CEO and president of CARCON Industries and Construction, will speak at the commencement ceremonies. Irma Carrillo Ramirez, a U.S. magistrate judge for the Northern District of Texas, Dallas division, will speak at the law hooding ceremony.

Friday ceremonies:

  • 3 p.m. College of Arts and Sciences
  • 7 p.m. Graduate School

Saturday ceremonies:

  • 9 a.m. College of Architecture, College of Education, Whitacre College of Engineering, College of Human Sciences and College of Visual and Performing Arts
  • 1:30 p.m. College of Agricultural Sciences and Natural Resources, Rawls College of Business, College of Media & Communication, Honors College (Honors Arts & Letters and Environment and the Humanities only),  University Programs and Wind Energy
  • 6 p.m. School of Law Hooding Ceremony

About Arcilia Acosta

Arcilia Acosta

Arcilia Acosta

Acosta is a native Texan who graduated from Texas Tech in 1989 with a bachelor’s degree in political science and later completed the Harvard University Business School's Corporate Governance Program.

She has served for 15 years as the president and CEO of CARCON, which has offices in Fort Worth, Houston, Corpus Christi and Midland. After founding CARCON, she created Southwestern Testing Laboratories in Dallas, a geotechnical engineering and construction
materials testing firm.

Acosta is an entrepreneur, speaker and philanthropist recognized nationally among women and businesses around the United States. In March, she was named as a top corporate board director in Hispanic Executive Magazine.

Irma Carrillo Ramirez

Irma Carrillo Ramirez

About Irma Carrillo Ramirez

Ramirez received her bachelor’s degree from West Texas A&M University in 1986 and her law degree from Southern Methodist University School of Law in Dallas, where she served as a Sarah T. Hughes Diversity fellow in 1991.

Ramirez was sworn as a magistrate judge in 2002. She has handled hundreds of federal civil cases, matters and motions in different areas as well as preliminary felony criminal proceedings, motions, trials and sentencings in misdemeanor and petty offense cases. She has authored more than 1,800 legal opinions.

Honored students

Outstanding students, selected based on all-around achievement, will carry banners representing their respective colleges.

The student banner-bearers are:

College of Agricultural Sciences and Natural Resources: Landon Garrett Bell, landscape architecture

College of Architecture: Esteban Robles, architecture

College of Arts and Sciences: Philip Colvin Jarrett III, cell and molecular biology

Rawls College of Business: Nicole Lynn Hragyil, general business

College of Education: Brittany Bohuslav Wiltshire, multidisciplinary studies

Whitacre College of Engineering: Sean Sommers, chemical engineering

Honors College: Ryley Bennett, honors arts and letters; Alexander Norton, biology; Jessica Baas, multidisciplinary studies

College of Human Sciences: Erin Elizabeth Garner, restaurant, hotel and institutional management

College of Media & Communication: Thea Elizabeth McDonald, public relations  

University Programs: Laura Ann Atkins, university studies  

Graduate School: Matthew Daniel Sellers, animal science

College of Visual and Performing Arts: Ryan James Miller, art

The highest-ranking spring graduates for each college include:

College of Agricultural Sciences and Natural Resources: Landon Bell, landscape architecture; Sadie Dierschke, food science; Sarah Gorney, landscape architecture; Tayler Green, agricultural and applied economics; Reina Lewis, agricultural communications; Kelli Neuman, agricultural communications

College of Architecture: Esteban Robles, architecture

College of Arts and Sciences: Clinton Andrew Gabel, spanish and biology; Jessica Rachel Glockner, economics/political science; Nicole Lynn Hragyil, exercise and sport sciences; Philip Colvin Jarrett III, cell and molecular biology; Alexander Philip Jarvis, philosophy; Nathan Robert Landers, psychology, Kaela Elizabeth Lipo, exercise and sport sciences; Rebecca Elyse Markee, english; Noah Christopher McCullough, economics/political science; Danna Naser, mathematics; Brianna Nicole Leigh Neighbors, exercise and sport sciences; Alexander Reese Norton, biology; Kelcy Kay Pierce, sociology; Luis James Ruiz, spanish and biology; Alana Nicole Scoggin, social work; Ashleigh Dawn Smith, chemistry; Montene LaVonne Speight, political science; Kendra Montayne Walker, cell and molecular biology; Samantha Dawn Ward, psychology and exercise and sport sciences

Rawls College of Business: Adeet A. Amin, general business; Jordan Nicole Ballback, management/marketing; Maryam Barzi, management; Corbin Richard Best, finance; Rebecca Mollie Hamm, accounting (MSA); Nicole Lynn Hragyil, general business; Heath Ragan Holt, international business; Kristin W. Lafferty, management/marketing; Christina Elizabeth Rael, management/accounting; Jamie Dean Ricketts, accounting (MSA); Gregory Louis Sandberg, energy commerce; Keli Renee Smith; accounting (MSA)

College of Education: Robin Jordan Boyle, multidisciplinary studies; Anna Maria Cortez, multidisciplinary studies; Donna Mize Fogelberg, multidisciplinary studies; Kaylee Elizabeth Grandage, multidisciplinary studies; Amanda Nicole Haverfield, multidisciplinary studies; Michael Chris Langford, multidisciplinary studies; Kelcie Rai Mann, multidisciplinary studies; Sherrie Lee Perkins, multidisciplinary studies; Tabatha Dawn Smith, multidisciplinary studies;  Paige Lianne Taylor, multidisciplinary studies;  Lauren Nichole Weir, multidisciplinary studies; Brittany Bohuslav Wiltshire, multidisciplinary studies

Whitacre College of Engineering: Alexander Dabreu, computer engineering; Youssef M. Elwaziry, petroleum engineering; Andrew J. Fillingim, mechanical engineering; Michael R. Hatley, electrical engineering; John P. Solis, electrical engineering; Sean K. Sommers, chemical engineering  

College of Honors: Ryley Bennett, honors arts and letters

College of Human Sciences: Laura Elizabeth King, human development and family studies 

College of Media & Communication: Daria Alexsandrovna Ivanova, public relations; Thea Elizabeth McDonald, public relations 

University Programs: Laura Ann Atkins, university studies

College of Visual and Performing Arts: Kristin Lynn Ivey, art; Chandler Rae McPherson, art; Lucas Ryan Meade, music; Marenda Renée Natera, music; Allison Nicole Priddy, art; Adrianne Jo Robertson, art; Kaitlyn Nicole Shelton, art; Kylie Rebecca Valigura, art; Samantha Nicole Wilde, music

Wind Energy: Caitlin Marie Jones, wind energy

Reception Information

Receptions will immediately follow commencement unless otherwise noted. Reception locations are as follows:

College of Agricultural Sciences and Natural Resources: Animal and Food Sciences Building, Room 101

College of Architecture: College of Architecture Gallery

College of Arts and Sciences: Holden Hall, foyer area, Room 104

Rawls College of Business: Rawls College of Business Building, McCoy Atrium

College of Education: Education Building, second floor lobby

Whitacre College of Engineering: Livermore Center

College of Honors: Hemmle Recital Hall, Student Union Building

College of Human Sciences: El Centro, Human Sciences Building

College of Media & Communication: Matador Room, Student Union Building

College of Visual and Performing Arts: Holden Hall Rotunda

University Programs: Red Raider Lounge, first floor, Student Union Building

Wind Energy: National Wind Institute, Room 107

School of Law: School of Law Forum (at 3:30 p.m.)

Graduate School: City Bank Auditorium

Additional Information

The Graduate School will distribute diplomas in the City Bank Room of United Supermarkets Arena immediately following the ceremony.

Commencement Ceremonies
Commencement

Watch from home

TV: Suddenlink channel 128

Streamed Online:Click here

For more information about commencement, including maps, parking, hotels and college receptions, click here.

School of Law Hooding Ceremony

Streamed Online:Click here

For more information about the hooding ceremony, including, parking, maps and reception information, click here.

Wisdom for the Windfall
Before you spend your graduation money

Financial Advice for Graduates

Before spending graduation money, Texas Tech experts point out new responsibilities often overlooked.