Texas Tech Hosts Spring Commencement Ceremonies

More than 3,275 students will graduate Friday and Saturday (May 13-14) during five ceremonies.

Students graduating.

More than 3,275 students will graduate Friday and Saturday (May 13-14) during five Texas Tech ceremonies held at the United Spirit Arena.

Cermonies can be viewed online at http://streaming.ttu.edu/commencement.htm.

A ceremony for the College of Arts and Sciences will take place at 4 p.m. Friday. The Graduate School ceremony follows at 7 p.m.

Commencement exercises for the Edward E. Whitacre Jr. College of Engineering and the Colleges of Education, Architecture, Human Sciences and Visual and Performing Arts begin at 9 a.m. Saturday.

The Colleges of Agricultural Sciences and Natural Resources, Mass Communications, Honors College, University College and the Jerry S. Rawls College of Business hold their ceremony at 1:30 p.m.

Speakers

Kent Hance, chancellor of the Texas Tech University System, will be the commencement speaker for those ceremonies.

The School of Law Hooding Ceremony begins at 6 p.m. Saturday. United States Sen. Kay Bailey Hutchison (R-TX) will be the speaker.

Honored students

Outstanding students, selected based on all-around achievement, will carry banners representing their respective colleges.

The following students are banner bearers:

  • Kaci Waller, an agricultural communications major from Ira, College of Agricultural Sciences and Natural Resources
  • Jordan Christopher Berta, an architecture major from Grand Prairie, College of Architecture
  • Shannon Hope Kelly, a psychology and Spanish double major from Odessa, College of Arts and Sciences
  • Cayley Dawn Phillips, a multidisciplinary studies major from Amarillo, College of Education
  • Stephanie Nicole Stark, a retail management major from Borger, College of Human Sciences
  • Kate Amber Lepard, a broadcast journalism major from Muleshoe, College of Mass Communications
  • Christina Renee Jones, a theatre arts major from Midland, College of Visual and Performing Arts
  • Dustin L. Drueckhammer, a chemical engineering major from Hico, Whitacre College of Engineering
  • Jens Wiemker, a business economics/marketing major from Hamburg, Germany, Rawls College of Business
  • Oscar Solis, a personal financial planning doctoral candidate from Slaton, Graduate School
  • Sarah Adlis, an anthropology and history major from Seabrook, Eric Otto, a chemical engineering major from Friendswood, and Kristen Allen, an international business major from Tolar, Honors College
  • Shannon Lorraine Marchese, a bachelor of general studies major from Flower Mound, University College.

The highest ranking May graduates for each college include:

  • College of Agricultural Sciences and Natural Resources: Danielle McQuire, an agricultural and applied economics major from Gardendale; and Caleb Crosswhite, an animal science major from McKinney
  • College of Arts and Sciences: Peyton David Cometti, a biochemistry major from Roswell, N.M.; Ryan Edward Dornberger, an international economics major from Arlington; Tabitha Lauree Floyd, a history major from Lubbock; Kimberly Fay Gordon, a Spanish major from Lubbock; Catherine Gowing Granberry, an economics and mathematics double major from Lubbock; Emily Caroline Headley, a history major from Lubbock; Samuel Mark Heinz, a political science major from San Antonio; Meredith Elaine Jackson, a mathematics major from Arlington; Jordan Leigh Jamerson, a biology major from Friona; Robert Ory Johnson, a biology major from Silverton; Deepa Ajay Koshti, a biology major from League City; Jeffrey Allen Lance, an English major from Lubbock; Stacey Carolyn Latimer, a French major from Crosbyton; Cole Adam Morath, an exercise and sport sciences major from Wichita Falls; Stephanie Rene Neatherlin, an economics major from Midland; Emmie Cecille Thomas, a political science major from Hico; An Tran, a psychology major from Arlington; and John Jared Wims, an English major from Idalou
  • College of Education: Allison C. Clark, a multidisciplinary studies major from Lubbock; Sara Elise Hutsell, a multidisciplinary studies major from Frisco; Yazmín Estrella Lozano, a multidisciplinary studies major from Denver City; and Cayley Dawn Phillips, a multidisciplinary studies major from Amarillo
  • College of Human Sciences: Ashlee Joy Hudson, an early childhood major from Weatherford; Jaclyn Denise Dickerson, an early childhood major from Lubbock; Kinsey Anne Utter, an early childhood major from Mason; Stephanie Nicole Stark, a retail management major from Borger; Sarah Lynne Stephens, human development and family studies major from Lubbock; and Gwynna Edise Cude, an early childhood major from Lubbock
  • College of Mass Communications: Kate Amber Lepard, a broadcast journalism major from Muleshoe
  • College of Visual and Performing Arts: Christina Renee Jones, a theatre arts major from Midland
  • Whitacre College of Engineering: Dustin L. Drueckhammer, a chemical engineering major from Hico; Daniel W. Albus, an environmental engineering major from Whitharral; Howard C. Dennis, a mechanical engineering major from Midland
  • Rawls College of Business: Jens Wiemker, a business economics/marketing major from Hamburg, Germany; Danielle D'Nae Blakely, an accounting major from Lubbock; Cameron David Decker, an accounting major from Lubbock; Amy Elizabeth Stilwell, an accounting major from Longview; Timothy John Prout, an energy commerce major from Kerrville; Brad Andrew Barksdale, a general business major from Amarillo; Ashley Brooke Richardson, a management major from Fort Worth; Yuibi Fujimoto, a management information systems major from Kuki-Shi, Saitama, Japan; and Kristen Margaret Allen, an international business major from Tolar
  • University College: Brittany Embry, a bachelor of general studies major from Allen

Receptions

For more about commencement, including information on maps, guest seating, college receptions, parking and hotels, click here.